
Ako ste ikad djetetu ponudili plastelin, velika je vjerojatnost da je bilo oduševljeno tim materijalom i dugo se njime zabavljalo. Plastelin je jedan od omiljenih materijala za slobodnu igru jer potiče razvoj motorike kod djece, posebno razvoj fine motorike i koordinacije pokreta.
Iako neka djeca ne vole dodirivanje ljepljivih ili mekših materijala, većina uživa u igri s neoblikovanim supstancama poput pijeska, tijesta, vode, gline i naravno – plastelina. Mlađa djeca plastelin gnječe, trgaju i prevrću rukama, istražujući njegovu teksturu. Kako rastu, razvijaju motoričke vještine i pokušavaju izrađivati jednostavne oblike poput kugli i valjaka, a kasnije i složenije figure.
Osim što je zabavna, igra plastelinom izuzetno je korisna za razvoj fine motorike. Dijete koristi prste i dlanove kako bi mijesilo, valjalo, trgalo, bušilo ili frkalo plastelin – sve su to pokreti koji jačaju mišiće i razvijaju preciznost. Kasnije će ta vještina biti ključna za pisanje, crtanje, zakopčavanje gumbića, sjeckanje povrća ili rukovanje sitnim predmetima.
Potičite dijete da plastelin koristi na razne načine. Može raditi kugle, tanke plohe, valjke, može ih spajati ili rezati – mogućnosti su bezbrojne.
Djeca kroz igru razvijaju i osjetilnu svijest o svijetu oko njih. Kroz dodir uče prepoznati različite teksture, kroz miris razlikovati ugodne i neugodne mirise, a kroz pogled uočavati nijanse boja i udaljenosti. Razvoj motorike kod djece usko je povezan sa senzornim iskustvima, a plastelin je odličan alat za oboje.
Ako dijete pokazuje otpor prema plastelinu, nikako ga nemojte prisiljavati. Pokušajte ponovno nakon nekoliko dana ili tjedana i to tako da mu pokažete vlastitim primjerom i potaknete ga da se pridruži.
Dokazano je da igre poput one s plastelinom, pijeskom ili vodom pomažu regulirati živčani sustav. To može biti odlična aktivnost za djecu s teškoćama pažnje ili osjetilne integracije. Kroz igru se razvija koncentracija kod djece, jer dijete treba biti usmjereno na ono što radi – da bi spojilo dijelove, oblikovalo željeni predmet ili pospremilo plastelin u odgovarajuće posudice.
Motoričke vještine nisu jedina stvar koju plastelin potiče. Kroz slobodnu igru razvija se i mašta – dijete istražuje materijal, stvara vlastite ideje i rješenja, otkriva, “izumljuje” nešto novo što je ključno za kasniji razvoj kreativnog razmišljanja.
Najbolje je u početku ponuditi plastelin bez uputa, dopustiti djetetu da samo odluči što želi raditi. Kasnije ga možete nježno potaknuti pitanjem poput: „Možeš li napraviti neko biće ili životinju?“ Izbjegavajte gotove prijedloge jer oni ograničavaju dječju kreativnost.
Luce Sunce domaći plastelin izrađen je ručno, od potpuno sigurnih sastojaka: bez umjetnih boja, mirisa i konzervansa. Sadrži pravo eterično ulje, mekane je strukture i ugodan za dječje ruke. Ako ga dijete stavi u usta, nema mjesta za brigu. Teglice su jednostavne za otvaranje što pomaže djeci da budu samostalni.
Ambalaža je održiva i bez plastike (osim teglice), a plastelin dugo traje i zadržava miris. Savršen je za poticanje fine motorike, kreativnosti i razvoj koncentracije kod djece – kroz igru koja opušta, povezuje i veseli.
Ako želite više ideja za igru s plastelinom, zapratite nas na društvenim mrežama: